Speciální projekt Centra studií genocid Terezín od roku 2023 navštívilo přes 14 000 lidí a 6 500 žáků základních a studentů středních škol. Na své cestě po českých krajích veřejnost seznamuje s osobností Rafaela Lemkina a významem mezinárodního práva pro prevenci genocidního násilí. Letos v červnu během páté trasy Vlak Lemkin navštíví Vysočinu, Pardubický kraj, Olomoucký kraj a Moravskoslezský kraj.
Od roku 2023 Vlak Lemkin zastavil ve 25 městech a 10 krajích a stal se unikátní platformou pro diskusi o lidských právech a genocidním násilí. Potvrzuje to mimo jiné také vysoký zájem ze strany veřejnosti i pedagogů: „Účast škol a celková návštěvnost výrazně překročila naše původní cíle. Díky podpoře našich partnerů se v české společnosti podařilo zvýšit povědomí o osobnosti a díle Rafaela Lemkina a možnostech, jak lidstvo může v budoucnu zabránit hrůzným zločinům spáchaných na civilních obětech kdekoli na Zemi,“ říká k úspěchům projektu Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín.
Již pátou trasu Vlak Lemkin zahájí v pondělí 2. června na nádraží v Jihlavě, kde bude přistaven do soboty 7.6. Z Jihlavy se přesune na hlavní nádraží v Pardubicích (9.6. – 14.6.), následovat budou zastávky na hlavním nádraží v Olomouci (16.6. – 21.6.) a v Ostravě-Svinově (23.6. – 28.6.). Pátou trasou tak Vlak Lemkin dokončí svou pouť po všech krajích České republiky.
Veřejnosti bude otevřen zdarma denně od 15:00 do 19:00, o sobotách již od 11:00. Na prohlídku není potřeba se objednat.
Vlak Lemkin nese jméno po Rafaelu Lemkinovi, polském právníkovi židovského původu, autorovi právní a vědecké koncepce pojmu genocida.
Ve čtyřech tzv. služebních vagonech ČD CARGO se veřejnost seznámí s příběhem Rafaela Lemkina a nejvýznamnějšími případy genocid 20. století. Multimediální program představuje mimo jiné příběh Aurory Mardiganian a němého filmu o genocidě Arménů během první světové války, stručnou historii hladomoru na Ukrajině ve 30. letech 20. století, krátký film Hlasy z nenávratna natočený v prostorách terezínského ghetta, či fotografie renomovaného fotografa Antonína Kratochvíla ze Rwandy z roku 1994, kdy v této středoafrické zemi došlo ke genocidě až 800 tisíc mužů, žen a dětí menšinové etnické skupiny Tutsiů.
Vzdělávací program pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a žáky středních škol zahrnuje kromě multimediálního programu i závěrečnou diskusi se školiteli Centra studií genocid Terezín v tzv. konferenčním vagonu ČD CARGO. Žáci se dozvědí, co je genocida a proč lidé v minulosti a současnosti páchali a páchají masové násilí, kdo byl autor pojmu genocida a jaké byly jeho osobní motivy, jaké byly hlavní příčiny a důsledky nejvýznamnějších genocid 20. století a jak lze genocidám zabránit prostřednictvím mezinárodního práva. Vzdělávací program pro školy lze objednat ve všední dny mezi 8:00 až 15:00 na lemkin@studiagenocid.cz nebo telefonním čísle 773 937 864. Vzdělávací program je zdarma.
Téma vzbudilo zájem ve školách
Velkého ohlasu se projektu dostalo právě u pedagogů základních a středních škol, kteří spatřují velký přínos zejména v propojení témat do souvislostí. „Komunikace tématu historie a prevence genocidního násilí patří mezi nejnáročnější pedagogické výzvy. To, že se ředitelé a učitelé z téměř 160 škol v České republice této výzvy nezalekli a přivedli své žáky na železniční stanice v deseti krajích, nám dává velkou naději do budoucích let. Těší nás také, že se program o historii a prevenci genocid dostal v takové míře i ke studentům ze středních škol, kteří výuku dějepisu nemají vůbec, či jen okrajově. A to považuji za jeden z hlavních úspěchů projektu Vlaku Lemkin,“ dodává ke spolupráci se školami ředitel Centra studií genocid Terezín.
Učitelé mimo jiné ocenili i pojetí multimediální výstavy a podobu nákladních vagónů: „Projekt Vlak Lemkin považuji za velmi zdařilý počin. Je důležité, aby se žáci v rámci vzdělávání seznámili s osobností Rafaela Lemkina i genocidami 20. století,“ říká k výstavě Mgr. Markéta Břustková ze základní školy Kunovice Červená cesta a dodává: „Líbilo se mi zejména umělecké ztvárnění interiérů vagónů, díky kterému žáci lépe pochopí váhu zrůdností, jenž je lidstvo schopno. Velmi působivý je i film Hlasy z nenávratna přibližující citlivým způsobem hrůzy terezínského ghetta.” Stejného názoru je také Mgr. Petr Půda z Masarykova gymnázia Plzeň: „Ve třech vagónech speciálního vlaku jsme zhlédli hned několik silných filmových snímků k tomuto tématu, abychom si o všech mohli v posledním vagónu popovídat. Děkujeme Centru studií genocid Terezín za poutavých 90 minut.“ Zájem vzbudil i u žáků a studentů. „Líp jsme se mohli vžít do děje díky vagónům, ve kterých jsme seděli. Právě v podobných vagónech převáželi Židy do koncentračních táborů,” říká Simona, žákyně 9. třídy ZŠ Kunovice Červená cesta.
Více o projektu
Smyslem projektu Vlak Lemkin je zabránit politickým a sociálním tendencím, které prostřednictvím rasisticky, fundamentalisticky a antisemitsky zaměřených skupin a hnutí posilují nárůst nenávisti a násilí ve společnosti. Autory projektu Vlak Lemkin jsou Šimon Krbec a Pavel Chalupa. Hlavním partnerem jarní trasy 2025 je společnost ČD CARGO. Partnery jsou společnosti ČEPRO a České dráhy. V letech 2023-2024 byly partnery projektu též společnosti CARBOSPED a AŽD Praha. Jarní trasa Vlaku Lemkin 2023 se uskutečnila díky podpoře Středočeského kraje.
Více informací o projektu ZDE.
Železniční stanice Páté trasy Vlaku Lemkin – jaro 2025
2.6. – 7.6. Jihlava (3. nástupiště)
9.6. – 14.6. Pardubice-hlavní nádraží (1. nástupiště)
16.6. – 21.6. Olomouc-hlavní nádraží (prodloužené nástupiště 1a)
23.6. – 28.6. Ostrava- Svinov (1. nástupiště)